Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Grzybnicy - stanowisko archeologiczne położone ok 3 km na północod wsi Grzybnica,pochodzące z I-III wieku.Na porośniętym lasem terenie widoczne są kręgi kamienne i kurhany. Odkryte przez archeologów przedmioty z wyposażenia grobów należą do kultury wielbarskiej. Badania archeologiczne cmentarzyska rozpoczął w 1974 r. Ryszard Wołągiewicz. Odkryto 5 kręgów kamiennych o różnej wielkości. Dwa kręgi o średnicy 36 m są największymi spotykanymi w Europie.
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
https://www.youtube.com/watch?v=VLnPR87t5wU
-
z polskich kręgów kamiennych odwiedziłem tylko te w odrach koło czerska i przyznaje, że zrobiły na mnie wrażenie. takie właśnie "magiczne". nie żebym czuł jakies kosmiczne fluidy, czy coś:-) po prostu takie miejsca mają swój klimat kilku tysięcy lat historii.
mieszkając od kilku lat w uk, nie przepuszczam żadnemu menhirowi, dolmenowi czy kamiennemu kręgowi:-) -
..ze strony poleconej przez kuniu_ock....
Kamienne kręgi - obiekty składające się z kilkunastu kamiennych stel ustawionych na obwodzie koła, czasem również z kamieniami w środku okręgu - to charakterystyczny i tajemniczo wyglądający ślad pradziejów Pomorza.
W kaszubskiem świecie literackim kręgi są pozostałością po zamieszkujących niegdyś te ziemie stolemach, którzy w tych miejscach sprawowali narady i sądy, a podjęte decyzje upamiętniali ustawionymi kamieniami.
Dla wielbicieli wiedzy tajemnej kręgi są dawnymi obserwatoriami astronomicznymi i skupiskami energii. Archeolodzy stwierdzili, że owe kamienie postawili na swoich cmentarzyskach Goci - germański lud przybyły ze Skandynawii, który na Pomorzu przebywał w I - III w. po Chr. pozostawiając materialne ślady określane jako kultura wielbarska.
W III - IV w. Goci powędrowali nad Morze Czarne, a następnie uciekając przed Hunami przybyli w obręb Cesarstwa Rzymskiego, osiedlając się na płw. Apenińskim (Ostrogoci) i Iberyskim (Wizygoci).
Pomorskim kręgom przypisuje się znaczenie analogiczne jak znanym ze Skandynawii tingom - miejscem plemiennych narad i obrzędów religijnych. -
Sympatyczna podróż z serii "cudze chwalicie..." (to tak odnosnie kamiennego kręgu Stonehenge).
Chyba niewiele osób wie, że w Polsce też mamy takie miejsca, i to całkiem sporo. Kaszuby obfitują w mistyczne miejsca usiane kamiennymi kręgami. Na Śląsku też jest sporo takich miejsc.
Dla zainteresowanych tematem - mapka części pomorskiej:
http://www.naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=18 -
...ale próbowałam...też w Czersku i Węsiorach... i chyba wytrwale szukałam energii zanim ostatecznie zwątpiłam...
-
Ireno, pewnie masz tyle własnej energii, że nie było Ci potrzebne doładowanie... :-) ...
-
Super mistyczna miejscówka
-
...a ja chciałabym inaczej napisać o tych kamiennych kręgach...to miejsce magiczne....gdzie wielu leczących inaczej zaprasza swoich pacjentów....stojąc w magicznym kręgu czerpiemy siłę i energię od naszych przodków...energetyzujemy się na przyszłość...czy tak się dzieje rzeczywiście....każdy może spróbować... szczególnie nocą czy o świcie wrażenia są niesamowite....na mnie chyba nie podziałało....ale może byłam małej wiary...
-
...w tak pięknej okolicy nie dziwota, że ktoś kręgi pozataczał...
-
I jestem bogatszy o nowe miejsce w Polsce, gdzie jest coś ciekawego. Dzięki :-)
-
Nigdy o tym miejscu nie słyszałam. Dzięki za przybliżenie ;)